Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

Nowe wyzwania w nowym roku szkolnym
w Zespole Szkół w Ozimku

Po wakacyjnej przerwie zainaugurowano nowy rok szkolny 2012/2013 w Zespole Szkół w Ozimku. Jak co roku czeka nas sporo wyzwań z którymi musimy się zmierzyć. Niech tylko wspomnę przygotowania uczniów do egzaminów gimnazjalnych, maturalnych i zawodowych. W skład Zespołu wchodzi gimnazjum, liceum ogólnokształcące, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, uzupełniające liceum ogólnokształcące dla dorosłych oraz lo dla dorosłych. Ten ostatni typ szkoły jest nowością w naszej ofercie edukacyjnej. Adresujemy go dla absolwentów szkół podstawowych ośmioklasowych, zasadniczej szkoły zawodowej lub gimnazjum. Nauka trwa trzy lata, a absolwenci mogą przystąpić do egzaminu maturalnego. Wśród społeczeństwa stale wzrasta zainteresowanie uzyskaniem wykształcenia średniego dlatego ten typ szkoły cieszył się dużym zainteresowaniem podczas rekrutacji 2012.
Nowy rok szkolny to również kolejny rok uczestnictwa naszych uczniów w projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej. „Zaczarowany Świat” jest projektem adresowanym dla uczniów naszego gimnazjum. Podczas dodatkowych zajęć uczniowie w sposób innowacyjny zdobędą wiedzę korzystając z nowoczesnych pracowni eksperymentalno-doświadczalnych. Zajęcia mają pobudzać poznawcze zdobywanie wiedzy. Kolejny projekt zainteresuje uczniów klas zawodowych i technikum. " Sieć współpracy na rzecz nowoczesnej szkoły zawodowej” zapewni jego uczestnikom udział w dodatkowych zajęciach z przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących. Możliwość odbycia praktyki zawodowej w zagranicznej firmie, wyjazd na targi nowych technologii CeBIT Hannover 2013, liczne konkursy z cennymi nagrodami /notebooki, tablety, smartfony/ to tylko niektóre atrakcje przygotowane w projekcie dla najbardziej aktywnych uczniów. Oprócz nagród dla uczniów, szkoła otrzyma wsparcie w postaci sprzętu komputerowego.
Ostatnim akcentem projektowym jest „Opolska eSzkoła szkołą ku przyszłości”, pisałem o tym projekcie w ubiegłym roku. Jest to projekt, który łączy przy udziale platformy internetowej szkołę, ucznia, nauczyciela i rodzica. Ideą tego przedsięwzięcia, w którym bierze udział 111 szkół z województwa opolskiego jest wspomaganie procesu dydaktycznego nowoczesnymi technologiami ICT, nowoczesnymi metodami nauczania /elearning/. Bogate wyposażenie w pomoce audiowizualne /tablice multimedialne, notebooki/, wprowadzenie dziennika elektronicznego, z pewnością przełoży się na osiągnięcia naszych uczniów. Rodzice skorzystają z możliwości wglądu w postępy swoich dzieci z pomocą z aplikacji umieszczonych na portalu Opolskiej eSzkoły / www.eszkola.opolskie.pl/.
Wymienione projekty realizowane w ZS zostały napisane, są zarządzane i koordynowane prze Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Dzięki nim nasza szkoła jest placówką nowoczesną i atrakcyjną dla uczniów.

Tekst i foto : Tomasz Ciekalski

Tomek C dnia 29/08/2012 0 Komentarzy · 4601 Czytań · Drukuj