WARSZTATY HISTORYCZNE Z INSTYTUTEM HISTORII UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO
Dodane przez agnes1 dnia 30/05/2013

25 maja uczniowie Zespołu Szkół w Ozimku uczestniczyli w warsztatach historycznych przeprowadzonych przez studentów oraz pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego dr Magdalenę Przysiężną – Pizarską. Goście opowiadali o średniowiecznej kuchni, strojach,świecie wierzeń, znaków i symboli Słowian.
Studenci dzielili się swoim doświadczeniem archeologicznym. Przybliżyli uczniom pracę badawczą, którą prowadzi historyk w czasie wykopalisk archeologicznych. Wiele przywiezionych eksponatów pochodzi ze stanowisk archeologicznych w Namysłowie i Ryczynie koło Oławy. Niektórzy uczniowie skorzystali z zaproszenia dr Magdaleny Przysiężnej – Pizarskiej
i podczas wakacji wezmą udział w pracach archeologicznych.
Więcej fotografii w galerii ,,Warsztaty historyczne 2013"
Rozszerzona zawartość newsa
C.K. Norwid napisał: „Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej.” Przeszłość określa nasze istnienie. Dorobek przodków kształtuje naszą cywilizację. Znamy podstawowe fakty
z dziejów naszej Ojczyzny. Pamiętamy, który władca przyjął chrzest, który podzielił Polskę na dzielnice, a który zastał drewnianą a zostawił murowaną. Ale czy wiemy, jak żył człowiek przed tysiącem lat? Chociażby tu na Opolszczyźnie? Jak wyglądało jego życie codzienne w średniowieczu? Co jadł? W co wierzył? Jak się ubierał? Czym się zajmował?
Na te pytania uczniowie naszego Zespołu Szkół w Ozimku starali się znaleźć odpowiedź podczas warsztatów historycznych przeprowadzonych przez pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego dr Magdalenę Przysiężną – Pizarską. Wraz z grupą studentów przybliżyła licealistom i gimnazjalistom średniowieczny świat.
Każdy mógł przymierzyć strój, w jakim chadzali mieszkańcy ziemi opolskiej w XI czy XII wieku. Do tego chłopcy mogli dobrać niezbędne przedmioty np. naczynia, a dziewczyny - biżuterię czy „torebki”.
Goście opowiadali o średniowiecznej kuchni, o wykorzystaniu ziół i o tym, jak do dziś się to nie zmieniło.
Po tym spotkaniu mniej tajemniczy okazał się też świat wierzeń, znaków i symboli Słowian.
Zgromadzone przedmioty można było dotknąć, o wszystko zapytać, zioła w moździerzu utrzeć, stroje ubrać, ogień wykrzesać…
Rozmowy, dyskusje dały początek niejednej pasji historycznej. Studenci dzielili się swoim doświadczeniem archeologicznym. Przybliżyli uczniom pracę badawczą, którą prowadzi historyk w czasie wykopalisk archeologicznych. Wiele przywiezionych eksponatów pochodzi ze stanowisk archeologicznych w Namysłowie
i Ryczynie koło Oławy. Niektórzy uczniowie skorzystali z zaproszenia dr Magdaleny Przysiężnej – Pizarskiej
i podczas wakacji, jako wolontariusze, wezmą udział w pracach archeologicznych w Ryczynie.
Zwieńczeniem warsztatów był wykład wraz z prezentacją poświęcony sakralnym zabytkom sztuki w Opolu. Uczniowie poznali dzieje klasztoru OO. Franciszkanów w Opolu oraz historię opolskiej katedry. Ukazane im zostały ich tajemnice i piękno.
Warsztaty „Czary – mary- afrodyzjaki z babcinej chatki” oraz „Moda epok (niesłusznie) minionych” okazały się niezwykłą i pasjonującą lekcją historii. Katarzyna Cichocka