Byłyśmy w Brukseli!!!
Dodane przez sylwik dnia 26/05/2014
Byłyśmy w Brukseli!!!
W finale anglojęzycznego konkursu wokalnego „Pokaż Język 2013”, organizowanego przez biuro Pani Europosłanki Danuty Jazłowieckiej w Opolu, reprezentacja naszej szkoły zajęła 3 miejsce i zespół „CRAZY SISTERS” (Wanessa Bronder i Dominika Zubeil) wraz z opiekunem, p. Sylwią Szczepaniak, został zaproszony na 4-dniowy wyjazd studyjny do Brukseli, który odbył się w dniach 1-5 kwietnia tego roku.

Program był wypełniony wieloma atrakcjami, z których głównym punktem wizyty było wejście na salę obrad Parlamentu Europejskiego, które zorganizowała Pani poseł Jazłowiecka. Byliśmy świadkami dwóch wystąpień naszych posłów, posła Zalewskiego i posła Liska, którzy brali udział w debacie poświęconej Iranowi. Spotkaliśmy też posła Jarosława Wałęsę. W drugiej części wizyty w budynkach parlamentu Europejskiego, po zjedzeniu lunchu w kantynie, było przejście do Parlamentarium, w którym zgromadzono pamiątki i w interaktywnej formie opowiedziano historię powstania Unii Europejskiej. Wyposażeni w elektroniczne pady, tłumaczące po przyłożeniu do tablic informacje na jęz.polski, mogliśmy także zobaczyć oryginalny certyfikat pokojowej Nagrody Nobla, którą w 2012 roku otrzymała Unia Europejska (na zdjęciu).

Część naszej grupy, która jako pierwsza weszła do Brukselskiego Muzeum Historii miała okazję zrobić sobie zdjęcia z Ministrem Sikorskim, który przebywał tam w przerwie obrad szczytu Afryka – Unia Europejska.
Przepiękna architektura bazyliki brukselskiej (na zdjęciu) i budynków starego miasta tonących po zmierzchu w czerwonej iluminacji, zrobiła na nas ogromne wrażenie, a opuszczając Belgię zdążyliśmy jeszcze odwiedzić Wenecję północy – Brugię. Tam na wynajętych motorówkach pływaliśmy kanałami, podziwiając przepiękne stare budowle, małe kafejki i bulwary starej Brugii.

Bruksela pozostanie w naszej pamięci przede wszystkim jako siedziba Parlamentu Europejskiego, ale także jako stolica pysznej czekolady o tak niespotykanych smakach jak lawendy czy fiołka – czekolady, z której mus czekoladowy był zawsze serwowany na deser po każdym obiedzie. A na obiad? Oczywiście frytki w roli głównej – przecież to właśnie w Belgii zostały wynalezione!
Opiekun zespołu: Sylwia Szczepaniak